Sokan úgy gondolják, hogy az autóbérlés drága, bonyolult és csak a tapasztalt utazóknak való. Pedig egy jól megválasztott bérautó rengeteg szabadságot, rugalmasságot és időt adhat – különösen olyan úti célokon, ahol a tömegközlekedés ritka, lassú vagy megbízhatatlan. Ez a cikk neked szól, ha még sosem béreltél autót. Megmutatom, mikor éri meg, mire figyelj, és hogyan kerüld el a leggyakoribb buktatókat!
Mikor éri meg autót bérelni?
Bár elsőre azt hihetnénk, autót bérelni luxus, ez nem így van. Sőt, számos olyan eset van, amikor sokat spórolhatunk vele, például, ha négyen utazunk. Íme, néhány tipikus helyzet, amikor az autóbérlés kifejezetten előnyös:
- Ha több kisebb várost, látványosságot vagy egy szigetet járnál be – például Bari környékét, Krétát vagy épp az egzotikus Mahét.
- Ha vidéken szállsz meg, vagy túrázni mennél, ott általában a tömegközlekedés nem lesz ideális.
- Ha családdal vagy több baráttal utazol – megoszlik a költség, még olcsóbb is lehet, mint buszozni.
- Ha kevés időd van – a saját tempódban haladhatsz, nem függsz menetrendtől.
- Viszont nem ajánlott például olyan városokban, ahol a parkolás rémálom (Róma, Barcelona, Amszterdam), vagy ha csak egy helyen maradsz és nincs szükséged napi közlekedésre.
Az autóbérlés előnyei
- Szabadság és rugalmasság
Az egyik legnagyobb előny: akkor indulsz, amikor akarsz, és oda mész, ahová akarsz. Nem kell alkalmazkodni a buszhoz, nem kell hajnalban kelni egy vonat miatt. És nem kell drága buszos utakra befizetni. Ráadásul a népszerű helyekre a nagycsoportos buszok előtt érhetsz oda, így a nézelődés is kellemesebb.
- Eljutni olyan helyekre, ahová máshogy nem lehet
Gondolj egy eldugott vízesésre, egy tengerparti öbölre vagy egy hegyi falura. Ezekre a desztinációkra gyakran nincs tömegközlekedés, de autóval könnyen elérhetőek.
- Kényelmesebb és gyorsabb
Pláne, ha több csomagod van, vagy többen utaztok – egy autó kényelmesebb, mint hurcolkodni mindent vonaton vagy buszon.
Hogyan működik az autóbérlés?
Foglalás
A legegyszerűbb, ha online előre foglalsz. Bár lehet a reptéren is foglalni, ilyenkor könnyen kényszer helyzetbe kerülhetsz, azt kapod és annyiért ami van. Rengeteg nagy nemzetközi cég van, és megannyi közvetítő, azonban
ha fontos a korrekt ár, érdemes a helyi, kis cégeket keresni.
Én elsősorban különféle Facebook-csoportokban szoktam megnézni, hogy az adott városba, akik mostanában utaztak, melyik céget ajánlják. Ezen felül persze a Google is a barátom. Majd megnézem, ki, milyen feltétellel és mennyiért ad bérbe.
A legfontosabb: a vélemények
Több bérlésen is túl vagyok már, ha egyvalamit megtanultam, az az, hogy a legfrissebb vélemények és a megbízhatósági oldalak (trustpilot és hasonlók) ellenőrzése az autóbérlés elsőszámú és legfontosabb lépése! Ha egy cég nincs fent ilyen oldalon, vagy 4-esnél rosszabb értékeléseik vannak, mindegy, milyen olcsó, azonnali red flag! Tudnék mesélni…
Mikor foglaljunk?
Ez egy trükkös kérdés. Az autóbérlésnél a régi szabály máig működik, minél később foglalsz, annál olcsóbb. Viszont főszezonban annál nagyobb eséllyel fogynak el az autók. Szóval, ha főszezonban utazol, én 4-7 nappal az indulás előtt foglalnék, egyébként viszont 1-2 nappal az indulás előtt találhatod meg a legjobb árakat.
Fontos döntések
- Kézi vagy automata? – az automata kényelmesebb, de lehet, hogy drágább. (Bár manapság ez is egyre ritkábban igaz). Hegyvidékes, szerpentines, tengerparti vagy jobb kormányos vidéken (ilyen volt nálunk Seychelle, ahol mind a négy fennállt) egyszerűbb az automata.
- Benzines vagy dízel, kicsi vagy nagy? – a célország útjaihoz és parkolási lehetőségeihez igazítsd. De talán nem kell részletezni, minél kisebb, annál olcsóbb és annál könnyebb ismeretlen helyen manőverezni. Én mindig a legolcsóbb (ami a legkisebb is) opciót választom.
És hogy miért? A foglalásnál előre jelzik, hogy nem egy konrkét autót foglalsz, hanem egy kategóriát, azaz előfordul, hogy csak valami hasonló autót tudnak csak adni. És ez a foglalások nagyobb részében így is történik. Amikor pedig ott állsz, hogy de én nem ezt a típust kértem (vagy netán másik kategóriát kapsz), az lesz a válasz, hogy ez van, kell vagy sem. Ezért a stresszmentes megoldás: a legolcsóbb autó. Persze speciális egyedi igények esetén, ha már kifizetted a három-négyszeres árat, vélhetően ilyen nem fordul elő.
- Kilométer-korlátos vagy korlátlan – ha sokat mennél, legyen inkább korlátlan, de a korlátolt esetben sem kell aggódni, általában ideális maximumot szoktak megadni.
- Autópálya – fontos előre megtervezni, hogy merre utazol. Nincs-e esetleg tiltva egy-egy látnivaló, például Krétán a legtöbb cég tiltja, hogy az autóikkal látogassuk meg a Balos Beach-et, a rossz minőségű útfelület miatt. Autópályás utazáskor fontos tudni, hogy kell-e matrica és van-e az autón vagy külön feláras. Illetve ha átugranánk a szomszédos országba, ezt engedi-e a cég. (Általában nem.) Sőt bizonyos cégek a megye elhagyását is tilthatják, vagy megadhatnak egy maximális távolságot a bérlőhelytől.
Jogosítvány, életkor, hitelkártya
Általában legalább 1 éve érvényes jogosítvány kell, és minimum 21-23 éves kor. De sok cég magasabb elvárásokat ad meg, vagy fiatal sofőröknek drágább lehet a bérlés.
Köztudottan a legtöbb helyen szükséges hitelkártya (nem debit!), amin zárolják a kauciót. Szerencsére sok cég tisztában van vele, hogy nem mindenkinek van ilyen kártyája. Főleg a turistás helyekre jellemző, hogy
mindig akad pár kölcsönző, ahol debit kártyával is lehet fizetni.
Sőt sokan már a kauciótól is eltekintenek. Mivel nekem nincs hitelkártyám, én mindig ezekre a kölcsönzőkre vadászok. És higgyétek el, mindig találni ilyeneket. Szóval ma már nem kell a hitelkártya miatt aggódni.
Néhány országban (pl. Japán, Kína) nemzetközi jogosítványt is kérnek.
Érdekelnek további utazási tippek és az önálló nyaralás tervezése? Ajánlom figyelmedbe a blog első Ebookját!
Biztosítás
Az alapár sokszor csak minimális biztosítást tartalmaz. Háromféle lehetőség:
- Alap (alacsonyabb ár, magas önrész) – ha bármi történik, fizetsz.
- Középszintű (csökkentett önrész) – kompromisszum ár és biztonság közt.
- Teljes (zero excess) – bármi történik, nem te fizeted.
Tipp: néha olcsóbb a foglalási oldalon teljes biztosítást kötni, mint a helyszínen a kölcsönzőnél. Ehhez nem igazán adhatok tippet, ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, melyiket választja.
Kaució
Bizonyos kölcsönzők zárolnak egy összeget (300–1500 euró), amit visszakapsz, ha minden rendben. Ezért is kell hitelkártya. De ma már ez sem minden esetben van így. Korfu, Szicília, Bari ez csak néhány, ahol se hitelkártya, se kaució nem kellett.
A leggyakoribb buktatók – és hogyan kerüld el őket
Rejtett díjak és extra költségek
- Fiatal vezető díj – gyakori 25 év alatt.
- Extra biztosítás ajánlása a helyszínen – próbálják rád sózni még akkor is, ha már van teljes biztosításod, ami egyébként is gyakran túlzás. Ha ilyen eset áll fenn, én azonnal gyanakvóvá válok, és extrém alaposan fényképezem és videózom le az autót a bérlő szeme láttára, véletlen se próbálkozzon a leadásnál valamit rám kényszeríteni,
- Üzemanyag-politika – „full-full” a legkorrektebb: teletankkal kapod, teletankkal adod vissza. A „full-empty”-nél a maradék benzin árát már nem kapod vissza. Sajnos inkább az „annyi legyen benne, amennyi épp most van” a legjellemzőbb. Ez eléggé nem fair, de sajnos ez lett mára a módi. Volt olyan, aki milliméter pontossággal küldött el, hogy ebbe még tankolni kéne (ja, kb. 1 litert…). Emiatt nézzétek meg a neten vagy kérdezzétek meg a bérlőt (már ha tudja), hogy mekkora a kocsi tankja, így jobban tudtok majd számolni.
- Tisztasági díj, autópályadíj, GPS/gyerekülés felár – ezeket is nézd meg előre, szeretnek ilyen extra díjakat felszámolni. Egy univerzális autós mobiltartót szerezz be inkább magadnak és használd a telefonod, csak szerezz be egy esimet is, hogy legyen hozzá adatkereted.
- Sérülések, karcolások
Fotózz le mindent átvételkor és visszaadáskor is! Minden apró karcot, horpadást. Így nem lehet rád verni valamit, ami nem a te hibád. Szerencsére ilyen helyzetbe még nem kerültem. Mondjuk a mediterrán vidékeken lévő autókról ember legyen a talpán, aki meg tudja állapítani, hogy a milliónyi sérülés közül melyik az új. Nyilván ilyen autóknál ők sem foglalkoznak pici hibákkal, de az ördög nem alszik. Emiatt csinálj fotót te is, ne csak a bérbeadó, és a legjobb ha látja ő is, hogy képeket csinálsz. - Helytelen visszaadás
Késés – gyakran már 1 órával később is extra napot számolhatnak.
Nincs tele tankolva – pótdíjat kérhetnek vagy vár rád egy extra kör a benzinkúton, emiatt sem érdemes kicentizni a leadást, ha a reptérre kell menned.
Rossz helyen adod le – repülőtér vs. városi iroda különbsége. Ez alól kivétel ha úgy megszívatnak, hogy nem mondják el előre, hol kell leadni, és csak aznap, 1 órával korábban szólnak, hogy 10 km-re a reptérről kell leadni, majd olasz lazasággal 1 órán át nem lesz, aki átvegye. Te meg idegesen állsz a puszta közepén, hogy most meg mi a ... van.
A legfontosabb üzenet: vélemények és Trustpilot… nagyon fontos! Egyébként a reptér-reptér kölcsönzés drágább szokott lenni. Így, ha nincs messze a belváros, vagy csak 1-2 napra kell az autó, javaslom, inkább városi kölcsönzőket nézzétek meg, simán lehet, hogy fele annyiba kerül!
Az autóbérlés nem ördögtől való, csak felkészültséget igényel. Ha tudod, mire figyelj, olvasol véleményeket, és nem kapkodsz, akkor egy bérautó sokkal többet adhat az utazásodhoz, mint gondolnád. A legszínesebb Trippjeink autókölcsönzéssel valósultak meg. Anélkül biztos, nem tudtunk volna bejárni Tenerife teljes szigetét és Puglia legnagyszerűbb látnivalóit, mint a trullikat vagy Matera mesés városát.
Ha tetszett a beszámoló és érdekelnek az utazással kapcsolatos érdekességek, ne maradj le a folytatásról. Kövess Facebookon és Instán, de a legtutibb, ha feliratkozol a hírlevelemre! Tudtad? Ha a blogon látható linken keresztül foglalsz, úgy támogathatsz, hogy ez neked semmibe se kerül!
- Szállásfoglaláshoz: Booking
- Programtervezéshez: Get Your Guide
- Önálló utazás szervezéshez és még több gyakorlati tippért ajnálom a Short Trips Ebook-ját!
Ha tetszett, kövess Facebookon!
A legfrissebb utazós fotókat Instán találod!