Londonba utazni izgalmas és színes élmény, főleg, ha először jársz a városban, ahogy mi is. Ezúttal nem akartuk elkapkodni a dolgokat, hiszen mégiscsak a világ második leglátogatottabb városáról van szó, Isztambul után. Ezért egy teljes hétre érkeztünk. A londoni short trip első részében összegyűjtöm azokat a fontos tudnivalókat, amik bennem is felmerültek kérdésként az út előtt, majd a második részben elmesélem, hogy merre jártunk!
A brit szigetvilág nem ismeretlen számunkra, hiszen Írországban kétszer is voltunk, először Corkban, majd tavaly Dublinban. Idén végre Nagy-Britannia is felkerült a képzeletbeli utazós listára. London nem véletlenül a világ második leglátogatottabb városa, hiszen milliónyi ikonikus helyszínnel és látnivalóval kecsegtet. No, de mielőtt erre rátérnénk, nézzük át a legfontosabb tudnivalókat! Arra hamar rájöttem, hogy
az angolok szeretnek mindent másképp csinálni, mint amit Európában megszoktunk.
Bejutás az Egyesült Királyságba
Bár az angolok már pár éve kiléptek az EU-ból, azt reméltük, hogy az átlag európaiakat talán kevésbé érinti majd a dolog. Mivel a schengeni övezetből is távoztak, és nem voltak oly kedvesek, hogy az EU állampolgárainak egyszerűbb beutazási feltételek adjanak, csak útlevéllel lehet belépni az országba. A brit kormány viszont már azt is bejelentette, hogy kiterjeszti a vízumrendszert az EU államaira! Pontosabban 2025. április 2-a után, ha az országba szeretnénk utazni, akkor az alábbi felületen (ETA) regisztrálnunk kell, és vízumot igényelni, melynek ára 10 font. Köszönjük a kedves gesztust…
Utazás és közlekedés Londonban
Több nemzetközi repülőtér található itt és a közelben: Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton és a kisebb London City. A forgalom és a várostól való távolság tükrözi a repjegy-árakat. Budapestről naponta több járat is indul, sokszor alig pár ezer forintos jegyeket is találhatunk. A repülési idő kb. 2,5 óra.
A belvárosba különböző módon juthatsz be, mint például az expresszvonatok (pl. Heathrow Express, Gatwick Express), amelyek gyorsak, de cserébe nagyon drágák. Valamivel lassabbak, de jóval olcsóbbak a különféle busztársaságok járatai, mint például a National Express. Mi a Stansted reptérről ezzel jutottunk be Londonba. Buszjegyet nem vettem előre (bár 1-2 fonttal olcsóbb lett volna), mivel egy esetleges késés bonyolíthatta volna az utunkat. A csomagok felvétele után akár egy reptéri standnál, akár az applikációjukon keresztük, akár a busz előtt várakozó árustól is megvehetjük a jegyet, melynek ára 17 font.
Tömegközlekedés és az Oyster-kártya
Londonban a tömegközlekedés jól szervezett, hatékony és modern! A város több zónára van osztva, a metróhálózat (Tube) kiterjedt, a buszok pedig jó alternatívát kínálnak a városnézéshez is, különösen az emeletes, ikonikus piros buszok. A régi típusú utazós kártyákat, mint az Oystert, vagy a Turista Passokat felejtsétek el, mert rengeteg pénzt veszíthettek vele. Saját bankkártyával, vagy telefonnal könnyedén, gyorsan és gazdaságosan használhatjuk az összes tömegközlekedési eszközt. A buszon csak felszálláskor, a metrón pedig befelé és kifelé is elég csak a kapun lévő terminálhoz érinteni a telefonunkat.
A buszjegy ára 1,75, míg egy metrózás 2,80 font. Minél messzebb lévő zónába utazunk, annál drágább a vonaljegy, de a látnivalók többsége az 1-es és 2-es zónában van. Mielőtt sokkot kapnánk, van egy jó hírem, mert a fizetésnek van egy napi maximális limitje, ami 8,5 font, azaz 3 metrózás után már ingyen utazhatunk a nap további részén. Ettől olcsóbb alternatíva nincs.
Tipp: ha buszra vársz, mindig intsd le, ha látod közeledni a járatodat, különben nagy eséllyel nem fog megállni! És persze figyelj, hogy melyik oldalon állsz!
A Google Maps tökéletesen használható és az időpontok is a valóságnak megfelelőek. A metrók egyértelműen ki vannak táblázva mindenhol, így a vonalváltás is egyszerű. Aki metrózott már életében valaha, annak a 8 milliós város tömegközlekedése gyerekjáték lesz!
Fizetés
Készpénzre nem lesz szükség, mert mindenhol lehet kártyával fizetni. Még az ingyenes városnéző túra végén a borravalót is tudjuk vele rendezni. London egyébként nagyon drága, az ételek, az italok, a szállás, a programok és a belépők a nyugat európai árakhoz képest is 10-20%-kal magasabbak. Szerintem még Koppenhágát is felülmúlja. A legolcsóbb street food 5 fonttól kezdődik (ezeket a helyeket úgy kell felkutatni), egy sör 7-9 font, a belépők 30 fonttól kezdődnek, sőt még a szuveníreknek is borsos az áruk. A váltás (sajnos) egyszerű, mert már 500 forint egy font. Mint mindig, ezúttal is a Revolut volt a fizetésben a társunk.
Szállásfoglalás – Központi elhelyezkedés vs. külváros
Londonban érdemes központi szállást keresni (1-es Zóna, ahol a Circle Line vonal fut), különösen, ha rövid időre érkezel, mert így könnyebb elérni a főbb látványosságokat, és nem pazarolsz időt az utazásokra. Ugyanakkor a külvárosi szállások is népszerűek, hiszen olcsóbbak, de ilyenkor a közlekedés időt igényel. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy egy metrómegálló közelében keress szállást.
A legnépszerűbb kerületekben, mint a Soho vagy a Covent Garden, a legmagasabb szállások ára. Ahol érdemes nézelődni, az Paddington, a King’s Cross megálló környéke, de úgy egészében a Circle Line (ez a sárga metró, ami a belvárosban jár körbe) bármelyik megállója jó alternatíva.
Mivel hét éjszakára mentünk, így nem akarunk ilyen sok időt egy 10-14 nm-es hotelszobában nyomorogni, ezért fontos volt, hogy egy lakásszerűséget találjunk. Az Airbnb a Bookingnál is drágább, végül az utóbbinál találtuk a Still Life Tower Hill Executive-ot, ami egy, a City of London szélén, a Tower of London szomszédságában található lakás. Tökéletes a lokalizációja, minden könnyen elérhető és nagyon tágas. Itt-ott látszik, hogy régóta a piacon van és kicsit „lehasznált”, de teljesen korrekt.
Tipp: túlzottan nem érdemes leereszteni a lécet, mert a relatív „olcsó” lakások (ezek is 20.000 ft/fő/éjtől kezdődnek!) szűkösek, alig felszereltek és dohosak, amit az 5-6 pontos Bookingos értékelések is tükröznek. Ha szállást keresel használd nyugodtan az alábbi térképet vagy az oldalsávban lévő Booking-keresőt! Az árak nem lesznek magasabbak, a Genius-kedvezményed is aktiválódik, és ezzel úgy tudod támogatni az oldalt, hogy ez neked semmibe se kerül!
Sajnos a londoni szállásfelhozatal a legrosszabb, amit valaha láttam utazásaim során, drágák, kicsik és szörnyűek, amit a pontozásuk és a vélemények is alátámasztanak.
Látványosságok
A legtöbb látnivaló, mint a Buckingham-palota, a Westminster, a Big Ben, a Tower of London, valamint a London Eye őszintén szólva bőven elég, mint látvány – és bőven elég élmény körbejárni és kívülről megcsodálni őket. A város emellett rengeteg ingyenes múzeumot is kínál, például a British Museum, a National Gallery és a Tate Modern. A teljes listát itt találjátok. Ezekre érdemes az ingyenes belépőt minél előbb, akár pár hónappal korábban lefoglalni.
Ha viszont be is szeretnétek menni a korábban említett nevezetességekbe, zsebbe nyúlós lesz a történet, illetve a belépős múzeumok és látványosságok is hozzák a leglátogatottabb város címéhez méltó árcédulát. A belépők 30-50 GBP körül alakulnak.
Étkezés és vásárlás
London nem olcsó, de cserébe az éttermek és kávézók a világ minden táját átívelően széles választékot kínálnak. A városban könnyedén találsz indiai, ázsiai vagy közel-keleti ízeket is, amiket egy kis, utcai piacon is megkóstolhatsz, például a Borough Market-en vagy a Camden Marketen. A különféle food marketeken az ételek 11-14 font között vannak. Ettől olcsóbban tényleg csak egy-két helyen találni bármit is. (Példák a következő posztban!)
Az Oxford Street, a Regent Street és a Covent Garden remek helyek a bevásárlásra, de ha valami különlegesebbre vágysz, próbáld ki a Notting Hill piacát vagy a Soho butikjait. Plázákba is megéri benézni, sok olyan márkát találhatunk, ami az EU-s piacon nincs jelen.
Praktikus tanácsok
London időjárása szeszélyes, így mindig legyen nálad esernyő és réteges öltözet, mert az eső bármikor meglephet, különösen a tavaszi és őszi időszakokban. A többnyire permetszerű eső ellen egyébként az esőkabát a legjobb megoldás, érdemes egy magas vízállóságú kabátot beszerezni. Egyébként egész évben enyhe az idő, és gyakran süt a nap, brutális fagyoktól nem kell tartani, így késő ősszel is tökéletes úti cél egy városnézéshez.
Brit szabványú konnektorátalakítót ne felejts el berakni!
Ha van valami, amit nem érdemes kihagyni, az egy random koncert Camden egyik zenés pubjában. Stand-up műsorokból és színházi előadásokból pedig naponta több is van. A londoni túravezetőnk két appot is ajánlott, ha az utolsó pillanatban keresel programot: koncertre a Halibuts, last minute feláras színházi előadásokra és musicalre pedig a TodayTix alkalmazást töltsétek le.
London sokarcú város, tele történelemmel, kultúrával és modern élettel. Ha előre megtervezed a látogatásod, és figyelsz néhány alapvető tanácsra, akkor egy igazán felejthetetlen utazásban lehet részed. A következő részben bemutatom, merre jártunk egy hét alatt! Addig is iratkozzatok fel a hírlevelemre!
Ha szeretnél olvasni hasonló beszámolókat európai utakról, kövess Facebookon és Instán, de andonban – Fontos tudni legtutibb, ha feliratkozol a hírlevelemre!
Tudtad? Ha a blogon látható linken keresztül foglalsz, úgy támogathatsz, hogy ez neked semmibe se kerül! Szállásfoglaláshoz ott a Booking, programtervezéshez és jegyvásárláshoz pedig a Get Your Guide.
Szeretnél te is sajátszervezésű utazásokba belevágni, de nem tudod, hogyan készülj fel rá? A nem rég megjelent Ebookomban erre megtalálod a választ. Az "Utazz önállóan és olcsón" kézkönyvet itt találod!
Ha tetszett, kövess Facebookon!
A legfrissebb utazós fotókat Instán találod!