Short Trip Londonban – Egy hét alatt bejártuk a várost
2024. december 15. írta: Vándorember

Short Trip Londonban – Egy hét alatt bejártuk a várost

London látnivalói, programok és kihagyhatatlan élmények

Ha lemaradtál volna, a londoni utunkat egy lassan szokásossá váló tutoriallal kezdtem. Az előző részben minden fontos „utazástechnikai” dologra megpróbáltam kitérni, ami egy jövőbeni városlátogatásod során hasznos lehet. Most pedig következik az útinapló, mutatom merre jártunk!1000007654.jpg

A poszt becsült olvasási ideje: 14 perc.

Miután elfoglaltuk a szállást a Tower Hill-nél, az éhségünket enyhítendő elsétáltunk a Spitalfields Marketre. Nem is tudtam, de London alappillérei a Marketek. Városszerte több tucat mesés food market várja az éhes embereket. Persze itt nem mindig az ételé a főszerep, butikok, ruha boltok, műtárgyak, kávézók és még ezernyi érdekesség vár minket a város piacain. Mindnek megvan a maga egyedisége és stílusa, ezért a londoni piacokat nem érdemes kihagyni.

A Spitalfieldsen minden megtalálható, amit korábban említettem, köztük például a város egyik legolcsóbb gyorskajája a Suditalia Portafoglio pizzája. Az 5 fontos, hajtott, nápolyi pizza pont olyan, amilyennek lennie kell. Persze ettől még jól nem laktunk, ezért egy desszertre elugrottunk az itteni Humble Crumble-be.

A Humble Crumble egy népszerű desszert Angliában, különösen Londonban, amely a klasszikus angol „crumble” modern és kreatív változatát kínálja. A crumble egy sült morzsa süti, amelynek alapja valamilyen gyümölcs, például alma, bogyós gyümölcsök vagy rebarbara, amelyet egy ropogós morzsaréteggel borítanak be. Általában vaníliaszósszal vagy fagylalttal tálalják. Kicsit olyan, mint a németek Apfelstrudel-je. Humble Crumble-standokból több is található a belvárosban. A nagy adag 8 font, de ezt tényleg nem érdemes kihagyni!

Egy saroknyira láttam meg a Williams Ale & Cider House gyönyörű pubját, és mivel a cider az ír short tripjeink után a kedvenc italom lett, legurítottunk gyorsan egy korsóval. A pubban egyébként ingyen lehet dartsozni is, így estére is ideális célpont.

Na, de haladjunk is tovább az Uborkához, azaz a kevésbé vicces nevén a 30 St Mary Axe irodaházhoz, ami különleges alakja miatt a város egyik legikonikusabb toronyháza. A következő sarkon pedig a City of London híres árkádja várt ránk, a Harry Potter rajongók egyik látnivalója, a Leadenhall Market. A történelmi viktoriánus piactér kávézók és cukrászdák központja, a csodás épületről pedig egyből a milánói árkád ugrott be.

A City of London egy különleges státuszú terület London belvárosában, amely az Egyesült Királyság pénzügyi központja és történelmi magja. Bár London egészére gyakran csak „City”-ként hivatkoznak, a „City of London” kifejezés konkrétan erre az apró, de jelentőségteljes városrészre utal, melynek saját önkormányzata, rendőrsége és külön polgármestere van.

Itt található a Sky Garden is, ami egy toronyház tetején lévő hatalmas üvegház. A belépés ingyenes, de 3 héttel előre kell foglalni és a jegyek hamar elfogynak. Ha mégsem szeretnél lemaradni a legszebb kilátásról a városban, foglalhatsz asztalt a fenti étterembe, így bejuthatsz a kertrészbe is. Ha érdekel, mennyi egy ebéd a tetőn, itt megnézheted az árlapot.

1000007729.jpg

Hetekkel korábban böngésztem a netet egy koncert után. Persze pont ezen a héten nem találtam egy ismerős előadót sem. De a világ legfontosabb zenei városát egy kocsmai élőzenés koncert nélkül csak nem hagyhatjuk el?! Az első napra a The Sam Chase trio fellépését választottam a Green Note-ban.

A Green Note egy népszerű, hangulatos élőzenei helyszín Londonban, amely különösen az akusztikus, folk, blues és jazz műfajok kedvelői körében ismert. A hely kicsi (maximum 35-40 fő fér be), barátságos és autentikus, tökéletes választás azok számára, akik szeretnék felfedezni London pezsgő, de intimebb zenei színterét.

A következő napot természetesen egy angol reggelivel kezdtük. Majd elindultunk az ingyenes városnéző túránkra. Az ebookomban is említettem ezt a gazdaságos opciót, amit most személyesen is kipróbáltam. Több hasonló honlap létezik, én most a Guruwalk-on foglalatam egy pár órás, ingyenes városnéző túrát, ahol a Temze túloldalán lévő régi szegénynegyedet jártuk körbe és hallhattunk rengeteg históriát kocsmákról, gyilkosságokról, püspökök által üzemeltetett bordélyházakról, a régi és új Globe színházról. A túra végén pedig a legöregebb fogadóban ihatunk egy sört vagy teát. Az idegenvezetés végén mindenki annyi, egyiptomi kifejezéssel élve baksist ad, amennyit jónak lát. A The South Bank túrát meleg szívvel ajánlom, mert rengeteg izgalmas dolgot hallhatunk Justintól, amitől a várost sokkal közelebb érezhetjük magunkhoz.

Ezután körbejártuk London leghíresebb és legrégebbi piacát a Borough Marketet. A nyüzsgő és káprázatos termelői piacon szó szerint mindent megtalálhatunk. Frissensült finomságokból sincs hiány. A jó pár éve felkarolt Market akkora hype-ot kapott, hogy az árak ma már a csillagos eget súrolják. Ha éhesek vagyok, érdemes kicsit tovább menni a Mercato Metropolitano-ba, ami egy óriási fast food vásárcsarnok kedvezőbb árakkal és bohém hangulattal. Pont, mint a koppenhágai Reffen, 50-nél is több kifőzde vár ránk! Hétköznap 12-17 óráig pedig 5 fontos akciós tálakat kínálnak.

A következő nap megindultunk a híres nevezetességek megtekintésére. Először a Tower of Londont, az ikonikus középkori kastélyt jártuk körbe, majd megcsodáltuk a Tower Bridge-t. Az utóbbiba egyébként egész kedvező a belépő, csupán 13,4 font. Ha látni szeretnétek a híd felnyitását, a honlapon tudtok tájékozódni, hogy mikor várható olyan hajóforgalom.

Egy meglehetősen hosszú Temze-menti sétával elmentünk a British Museumba, ami az egyik legnagyobb (ingyenes) múzeum Londonban. Itt tucatnyi ősi civilizáció legnagyobb ereklyéit láthatjuk, melyek a történelemkönyvekből biztosan mindenki számára ismerősek. Az éhségünket ezután a Ben’s Traditional Fish & Chips gyorséttermében csillapítottuk és megindultunk a Covent Garden felé. Ez a város kulturális negyede, tele színházakkal és boltokkal, pubokkal és kávézókkal. Itt egy ideiglenes kiállítás kertében pedig (Batman Exhibition) a denevérember összes korábbi filmjéből a legikonikusabb jelmezeket és tárgyakat néztük meg, melyek mind eredeti kellékek voltak! Elsétáltunk a Trafalgar Square-re, ahol az angolok megmentője, Nelson admirális szobra áll. Közben olyan ikonikus helyszíneket érintettünk, mint Bejamin Franklin háza, vagy a Scotland Yard. A környéken sörözésre a The Ship & Shovell ikonikus bárját ajánlom, egy szuper olcsó gyorskájára pedig a My Hiro: Join the Curry Club tekercseit. Innen a St. James Park felé sétálva nem szabad kihagyni a királyi lovas őrség megtekintését. A fotózással viszont csak óvatosan, és a legfontosabb, csak tisztelettel, mert ezek a lovak nem a barátságosságukról híresek.

1000007698.jpg

London legcukibb lakói a parkokban élő mókusok. Az előbb említett parkban van belőlük a legtöbb és talán ezek a legközvetlenebbek is. Kis türelemmel és jutalomfalattal akár még magunkhoz is édesgethetjük őket. A park túlsó végében található a Buckingham-palota, ami az uralkodói rendezvények fontos helyszíne, illetve a nemzeti ünnepek helyszíne. A népszerű, naponta megtartott őrségváltás igazi turisztikai program, ahol több ezer turista nézi meg nap, mint nap a váltást. Ha közelről akarjuk látni érdemes az időpontokról előre tájékozódni és akár 1 órával a ceremónia előtt megérkezni.

pxl_20241021_135338387.jpg

Ha megfáradtatok, esti programnak tökéletes választás a közelben lévő Curzon Mayfair moziban megnézni egy filmet, ahol hatalmas, vörös fotelekben, hollywoodi stílusban nézhetjük meg kedvenceinket a széles vásznon.

Este még egy rövid sétát tettünk a kínai negyedben, és be is ültünk vacsorázni a Royal Chinába. Maga a negyed egyébként nem annyira izgalmas, lényegében csak négy utca, tele távolkeleti éttermekkel. Távol áll attól, amit Malajziában vagy Thaiföldön tapasztaltunk.

A következő nap a nemzeti galériába (ingyenes) látogattunk el. Először jártam ilyen nagy képgalériában, bár engem nem különösebben nyűgözött le a festészetnek ez a vonala. A délutáni kávét egy különleges helyen ejtettük meg, amit régóta ki akartunk már próbálni. A Java Whiskers Cat Caféba mentünk, ami egy macskás kávézó. Érdemes helyet foglalni, illetve arra készülni, hogy a rendelés mellett egy 55 percre érvényes belépőt is ki kell fizetni. Szigorú háziszabályzatunk van, cipő nélkül lehet csak belépni és az ára 17 font.  Rengeteg macska játékuk van, amivel meg lehet próbálni aktivizálni őket, de minden bizonnyal kiégtek már és teljesen immunisak mindenféle játékra a cicák, leginkább elbújva hevernek egész nap és még csak megsimogatni sem nagyon tudod őket. Őszintén, kiábrándító volt számomra a hely, kávézáshoz borzasztó helyszín, állatsimogatásra pedig értelmetlen és drága.

Szakmámból adódóan a pár utcára lévő (ingyenes) anesztézia múzeumba gyorsan bepillantottunk.  A kis szobában kiállított régi altató eszközök között azért akadt pár, amint az itthoni kórházakban még napi használatban vannak.

Busszal a Hyde Park nyugati végéhez utaztunk a Kensington kastélyhoz. A királyi család legfontosabb épületében jelenleg is több királyi családtag lakik. Egyes részei a látogatók előtt is nyitva állnak. A legszebb és legszentimentálisabb része minden bizonnyal Diana hercegnő emlékkertje, illetve Viktória királynő fenséges szobra. A Hyde Park egyébként olyan hatalmas a maga 142 hektáros területével, hogy még keresztülsétálni is felér egy komolyabb testedzéssel. Egyébként egykoron vadászterület volt, azaz a nemes urak biztos és sikeres vadásza miatt inkább egy óriási rét, mintsem park vagy erdős terület.

1000007657.jpg

„Az egyik legjobb dolog, amit egy templommal csinálni lehet”

mondta az egyik short trip-társam a dublini viszki lepárlóban, amit egy régi anglikán templomból alakítottak ki. Ennek vonatkozásában a második legjobb dolog, ha egy street food központtá alakítják azt. Nos ilyen a Mercato Mayfair. Lenyűgöző látvány és élmény, kicsit nehéz szavakba önteni. Abszolút kötelező látnivaló, az ebédet vagy vacsorát érdemes ide tervezni!

Másnap egy igazi különleges, rejtett kincsnél kezdtük a napot, a St Dunstan in the East Church Gardennél. Az eredeti templomot a 12. században építették, mely az évszázadok során rengeteg sérülést elszenvedett. 1967-ben a romot nyilvános kertté alakították. A mindent benövő, buja növényzet misztikus kisugárzást ad ennek az oázisnak a modern és nyüzsgő London kellős közepén. Ez a város legkülönlegesebb fotós helyszíne is, mely meglepő módon sok turista által alig ismert. Az egy négyzetméterre jutó mókusok száma pedig itt a legnagyobb. Fogj egy kávét, ülj le egy padra és bámuld órákon át a futkározó mókusokat, igazi zen élmény!

Ezután metróval a Westminsterhez mentük és megnéztük London ikonikus látnivalóit: a Big Bent, a parlamentet, a London Eyet és a Westminsteri apátság épületét, a brit koronázási ceremónia templomát. Ha szeretnétek ezeket a helyszíneket belülről is körbejárni, akkor jóval előre meg kell venni a jegyet, ezek ára 30-40 font között van.

1000007696.jpg

Még egy utolsó múzeumban volt jelenésünk, ez a Természettudományi Múzeum. A főépület aulája, a hatalmas terem részletes kidolgozottsága és az ikonikus bálnacsontváz elképesztő látványa, illetve Darwin híres szobra mindenféleképp megér egy rövid látogatást, főleg, mivel ingyenes a belépő. A délelőtti órákban a tetőn át beszűrődő fények pedig még varázslatosabbá teszik az egészet.

Ezzel szoros ellentétben áll a múzeum összes többi része és kiállító terme. A műtárgyak agy része műanyag fröccsöntött bábu, és sokszor állatok helyett, csak képek, illusztrációk és faék egyszerű gyerekjátékok várnak ránk. A dínó kiállítás pedig hatalmas csalódás. Bár kisgyermekeknek izgalmas program, de ezt a világ összes családja és iskolája is tudja. Ez az ingyenes belépővel vegyítve elviselhetetlen tömeget, hangzavart és topogóléptekben valló haladást eredményez, illetve, hogy semmit sem fogunk látni a múzeumból. Egy amerikai Black Friday-es végkiárusításához tudnám hasonlítani. Az aula megtekintése után érdemes hamar tovább állni!

Egy óra szenvedés után mi is feladtuk és nyugodtabb vizekre eveztünk, a Little Venice-re! A kicsi Velencének „csúfolt”, három városi csatorna találkozási pontja az őszi, színes fákkal, a régi lakóhajókkal igazi felüdülés volt. Egyetlen hátránya van csak, hogy tényleg túl kicsi. Egyébként csónakázásra is van lehetőség, a hajóút a Regent’s Parkon át a híres bohém városnegyedhez visz, Camdenbe.

Tipp: érdemes ezt a két távoli helyszínt ezzel a csónakázással összekötni.

Ha nem így tesztek, akkor viszont irány a szomszédos Portobello Road Market! A Portobello Road Market London egyik leghíresebb piaca, amely a Notting Hill szívében található. Így nem csak a piacon nézhetünk körül, hanem a londoni kertvárosi hangulatba is rövid bepillantást nyerhetünk. A piac különösen szombaton pezseg, amikor az antikvitások és a vintage-kincsek szerelmesei keresgélhetnek az árusok portékái között. Az ételek, ruhák és egyedi kézműves termékek is bőséges kínálatban várják a látogatókat. A színes házak és a különleges atmoszféra a város többi marketjéhez képest kiemelkedő, mert őrzi a 90-es évek piacos hangulatát, miközben sok részében megtartotta a 19. századi látképet. Ráadásul itt található az 1910-ban nyílt, különleges, edwardiánus építészeti stílusú Electric Cinema, mely az ország legrégebbi működő mozija, luxus bőrkanapékkal és egyedi hangulatvilágítással. Aki szereti a mozit, annak kötelező beülni egy filmre.

1000007677.jpg

A piac végén található a város legolcsóbb és legangolosabb gyorsétterme a Cockney's Pie & Mash Shop, ahol csupán 5 fontért kaphatunk egy húsos pitét barna mártással és törött krumplival. Csak készpénzzel lehet fizetni (ez volt az egyetlen hely, ahol szükség volt erre), de ennyiért sehol máshol nem laksz jól a városban! A Tower Bridge túloldalán szintén van egy pitéző a M.Manze Tower Bridge. Az ár és a kifőzde minősége is hasonló, akár csak a 80-as évek menzája. Erre mondják, hogy autentikus élmény.

A már szinte kötelező elemmé vált kulináris program ezúttal sem maradt el. Írországban már ettem a királynő kedvenc teasüteményéből, de ezúttal meg is tanultuk elkészíteni. Az alig egy órás scone-készítő tanfolyam egy vadonatúj program a városban, alig pár hónapja indult. A recept egyszerű és villámgyors, és az elkészült édespogácsát egy tea mellett fogyaszthatjuk el.

Camden London egyik legvibrálóbb és legkülönlegesebb negyede, amely az alternatív kultúra, a kreativitás és a szubkultúrák központja. A környék fő attrakciója a Camden Market, ahol vintage ruhák, kézműves termékek, egyedi ékszerek és nemzetközi street food-standok várják a látogatókat. A csatornapart különleges hangulatot kölcsönöz a környéknek, és remek hely a pihenésre egy séta közben. Camden híres a zenei örökségéről is; találhatóak itt ikonikus koncerthelyszínek, mint a Roundhouse, és olyan művészek kötődnek a környékhez, mint Amy Winehouse. Az utcák színes homlokzatai és bohém légköre igazi londoni élményt nyújtanak. A teázás és a milliónyi furcsaság látványa után este ismét visszatértünk ide és újra a Green Note-ban kötöttünk ki, ahol egy remek hangulatú, szűk közönség előtt tartott koncertre mentünk.

A másnap teljes egésze eltelt a kicsekkolással és a reptérre való kijutással, illetve a hazaúttal. Ha netán eleged lenne a nagyvárosból, metróval gyorsan elérhető Richmond, ami a Temze mellett fekvő előkelő, nyugodt negyed, melynek van egy hatalmas arborétuma, illetve a sétáló utcáin rengeteg étterem és kávézó található, igazi kis ékszer. Egynapos túrára viszont egyértelmű, hogy a Stonehenge látogatással egybe kötött „angliai Karlovy Vary”, azaz a híres gyógyfürdőiről nevezetes Bath látogatását ajánlom.

Az említett összes helyszít itt találjátok!

This map was created with Wanderlog, the best trip planner app on iOS and Android

 

Nos, kedvet kaptál egy hétvégi úthoz (akár Londonba), de nem tudod, hogy fogj neki a tervezéshez? Szeretnéd olcsón megúszni a kiruccanást, hogy még több helyre eljuss a közeljövőben? Ebben lehet segítségedre az „Utazz önállóan és olcsón” c. ebookom, amiben minden segítséget és tippet megtalálsz, amivel a saját utazásszerveződdé válhatsz!

Facebookon és Instán továbbra is érdemes követni, de a legtutibb, ha feliratkozol a hírlevelemre!

Tudtad? Ha a blogon látható Booking linken keresztül foglalsz, úgy támogathatod a blogot, hogy ez neked semmi extra költségedbe nem kerül!

Ha tetszett, kövess Facebookon!
fb_button.png

 

A legfrissebb utazós fotókat Instán találod!
insta_button.png

A bejegyzés trackback címe:

https://shorttrips.blog.hu/api/trackback/id/tr6718751712

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása