A Vietnámról szóló cikk sorozat záró részében Phu Quoc-on jártunk, amit épp idén válaszottak a legnépszerűbb utazós portálon a világ második legjobb üdülő szigetének, és persze az utunk végén még a fővárosban is körülnéztünk kicsit. Mutatom merre jártunk!
A poszt becsült olvasási ideje: 12 perc.
Ha még nem olvastad az előzményeket, a bevezető cikkben összeszedtem a legfontosabb dolgokat, amik jól jöhetnek egy vietnámi út előtt, a második részben pedig Ho-Chi-Minh város és Da Nang látnivalóit mutattam be, érdemes az előzmény cikkeket is átfutni.
Phu Quoc, az egyik legszebb üdülő sziget
Phu Quoc szigete Vietnám egyik legnépszerűbb tengerparti úti célja, kristálytiszta vízzel, fehér homokos strandokkal és dzsungellel borított területekkel. A legismertebb strandok közé tartozik a Long Beach, amely a nyüzsgő éjszakai életről és éttermekről híres, valamint a Sao Beach, amelynek finom, fehér homokja és türkizkék vize igazi trópusi paradicsom hangulatot áraszt. Sőt az amerikai Travel&Leisure idén a világ második legszebb szigetének választotta.
Mi a fővárostól északra lévő szakaszon találtuk meg a szállásunkat. Ez a partszakasz inkább a csendesebb és nyugodt elvonulós pihenésre kiváló, viszont a főváros alig 15 percre van kocsival. A Ong Lang beachen lévő Grand Ocean Bay Resortot választottuk. A hotel túlszárnyalta az elvárásainkat, utoljára Langkawin voltunk ilyen paradicsomi körülmények között. De itt extra volt a tengerre nyíló kilátás és a félig nyílt fürdőszoba. Mivel Vietnámban minden part szabadstrand, a pálmafás, homokos beachről végig lehetett sétálni a többi hotel változatos tengerpartjain, ahol a sziklás, dzsungeles részek váltakoztak a széles, homokos partokkal. A koktélok pedig meglepő módon európai színvonalat hoztak. Mindez egy magyarországi wellness hotel árában.
A sziget a pihenésen kívül bőven kínál programot és látnivalót, így most összeszedem netek a fontosabbakat. Többségükhöz érdemes taxival menni és magunknak befizetni a belépőt. Négy fő esetében már bőven megéri.
Phu Quoc szórakoztató komplexumai
A Vinpearl Safari Vietnám legnagyobb szafari parkja, amely több mint 380 hektáron terül el, és közel 150 állatfajnak ad otthont. A park két részre oszlik: egy állatkertre, ahol testközelből figyelhetők meg egzotikus állatok, és egy szafari zónára, ahol egy speciális busszal lehet bejárni a vadon élő állatok területét. Olyan különleges fajokkal, sőt csordákkal találkozhatsz itt, mint az indiai orrszarvú, a fehér tigris vagy a zsiráfok. Az állatkert szépen berendezett, és a szafari része is érdekes volt, hiszen szabad körülmények között lehetett látni az állatokat, viszont elég kiábrándító volt, hogy olyan gyorsan szeltük át a túravonalat a busszal, hogy szinte arra sem volt idő, hogy lássunk is valamit. Hatalmas tömegre és elképesztő zsivajra kell számolni, és itt nem csak a gyerekek, hanem az ázsiai felnőtt turisták végett is. Ára 650.000 dong.
Ha már az északi részen jártok, a VinWonders nevű szórakoztató gigakomplexum többi részét is megtekinthetitek. Egyrészt van maga a VinWonders, ami egy óriási vidámpark, illetve a Công Viên Nước - Vinpearl Phú Quốc, ami Vietnám egyik legnagyobb vízi vidámparkja. Számos izgalmas csúszda, hullámmedence és vízi attrakció várja a látogatókat. A trópusi környezet és a modern létesítmények miatt tökéletes hely egy forró napon a kikapcsolódásra. Feltételezem, azért a tenerifei Siam Parkot nem tudja felülmúlni.
A Grand World Phú Quốc is a VinWonder egy távolabbi komplexuma, egy hatalmas szórakoztató és bevásárló komplexum, amelyet Vietnám „soha nem alvó városának” is neveznek. Ez a látványos üdülőövezet 85 hektáron terül el, és rengeteg attrakciót kínál: mesterséges velencei csatornákon lehet gondolázni, fényshow-k és kulturális előadások szórakoztatják a látogatókat, valamint számos étterem, bár és üzlet várja a turistákat: ez egy leginkább európai stílusban felépített mesterséges mini város. Bár mostanában a teljesen kihalt és elhagyatott látványosság valami oknál fogva mintha a végét járná. A turisták között inkább, mint szellemváros kering a köztudatban, üres utcák, teljesen elhagyatott épületek és kérdőjel a fejekben, hogy most mi is ez?
via vinpearl
Dương Đông a sziget fő kereskedelmi és turisztikai központja, ahol a legtöbb szállás, piac és étterem található. Itt helyezkedik el a híres Dinh Cậu templom, a nyüzsgő éjszakai piac és a kikötő is, ahonnan hajókirándulások indulnak.
Az éjszakai piacot Vietnám legjobb food marketjének tartják.
A Suối Tranh-vízesés Phu Quoc egyik természeti csodája, amely buja dzsungellel körülvéve nyújt tökéletes menekülést a sziget nyüzsgésétől. A vízesés egy könnyű túrával érhető el, és esős évszakban a leglátványosabb, amikor bőven van vízhozama (tájékozódjunk előtte, hogy nincs-e épp kiszáradva!).
A sziget legdélebbi részén található a börtönmúzeum, Vietnám egyik legmegrázóbb történelmi emlékhelye. Az egykori háborús börtönt a francia gyarmati időszakban hozták létre, majd az amerikai-vietnámi háború idején bővítették és kegyetlen kínzások helyszínévé vált. A múzeumban élethű viaszbábuk és rekonstruált cellák mutatják be a rabok szenvedéseit.
via vinpearl
Innen pedig egy köpésre van a sziget legszebb partja a Sao Beach. Imádják az itteniek az európai városutánzatokat, szóval igen, a déli parton is van egy mediterrán stílusú turisztikai negyed, a Sunset Town. Nevét a gyönyörű naplementékről kapta, amelyek itt különösen festőiek. A városrész fő látványossága a Kiss Bridge, egy ikonikus gyalogoshíd, amely két félköríves szakaszból áll, és szimbolikusan „összeköti” az embereket.
A fősziget déli csücskén több kisebb sziget is található. Az élelmes vietnámiak hajótúrák helyett létrehozták Phu Quoc legnagyobb durranását, ami miatt érdemes eljönni a szigetre, a Vinpearl Cable Car-t, a világ leghosszabb tenger feletti libegőjét, amely összeköti Phu Quoc szigetét a Vinpearl Land szórakoztató parkkal. A libegő 7,9 kilométer hosszú, és mesés panorámát kínál a sziget trópusi tájairól, a tengerparti tájakról és az óceánról. Az utazás alatt csodálatos kilátás nyílik a vízesésekre, a sziget növényzetére, valamint a Vinpearl szórakoztató komplexumra és a környező szigetekre. A libegő-élmény nemcsak izgalmas, hanem igazán látványos is, így kihagyhatatlan program azoknak, akik szeretik a lélegzetelállító kilátásokat. (Ne legyetek lusták, mint mi, nézzétek meg!)
via vinpearl
Egyéb látnivalók:
- A sziget híres a borsültetvényeiről, ha érdekel e ma már mindennapi fűszer története, látogass el a helyi borsfarmra.
- A halszósz az ázsiai ételek egyik fő alapanyagra. A fővárosban lévő Red Boat Fish Sauce Factory-ban még többet megtudhatsz a termékről.
- Starfish Beach, a tengericsillagokkal teli partszakasz szintén népszerű célpont, illetve snorkellezésre rengeteg túra indul a sziget több pontjára.
Hanoi – a főváros
A tengerparti láblógatás után elrepültünk az utolsó állmásunkra, a fővárosba, Hanoiba. A hatalmas városban köztudottan szörnyű a közlekedés, ezért próbáltunk a belváros közepén szállást találni. Sajnos nem túl igényes a felhozatal. Bár külsőre igényes volt az Gerenális apartmanja, a régi épület alsó szobája azonban minden problémát felvetett. Néha nem volt melegvíz, a szigetelés nélküli ablakokon át dőlt be a szmog és a zaj, és igen sok minden elromlott e pár éjszaka alatt a kissé dohos szálláson. Viszont ez még szinte a jobbak közé tartozik, mert borzasztó vélemények vannak a belvárosi szállásokról.
A szmog
Hanoi a szennyezett levegő szempontjából a világon toplistás. Részben földrajzi és éghajlati viszonyai miatt, de a fő probléma, hogy a 9 millió lakosra ugyanennyi kismotor jut, hiszen itt sincs tömegközlekedés, de még gyalogos kultúra sem. Ezt fokozza a szemétégetés, illetve a különféle vallási szokások, mint a levelek, a szerencse iratok és a műpénz elégetése.
Igen! Valódi pénzért vesznek hatalmas köteg nyomtatott hamis/mű papírpénzeket, amiket ezután az utcán elégetnek, ezzel küldenek az elhunyt rokonoknak pénzt a túlvilágra.
Emiatt a városban folyamatosan a legmagasabban van a légszennyezettségi mutató, és szinte éjjel-nappal fennálló „ködbe” borul a város, ami még a napsugarakat sem engedi át. Egészséges felnőtt vagyok, de másnap már jelentkeztek a furcsa légúti tünetek, amik este voltak a legrosszabbak. Tényleg viseljetek az utcán ffp2-es maszkot. Ha más egészségügyi tipp is érdekel, vagy hogy milyen gyógyszerekkel érdemes elindulni, itt elolvashatod.
Az óvárost, azaz az Old Quartert már érkezés után elkezdtük bejárni. Egyértelműen sokkal érdekesebb és izgalmasabb, mint Ho-Si-Mihn város. A helyi különleges levest, a füstöst ízű Bun Chat első este megkóstoltuk. A Bún chả 41 Cửa Đông-ba ültünk be, az elrettentő kinézete ellenére állítólag ez az egyik legjobb bun chás a városban. A belvárosban való lófrálás után körbejátuk a Ho Hoán Kiem tavat, ami az óváros és a francia negyed határán található és ez a belváros szívcsakrája.
Egy hídon át közelíthető meg a híres Ngoc Son Temple kegyhely, illetve középen áll a Tháp Rùa (Turtle Tower) Hanoi egyik legismertebb jelképe, amely a tó közepén található kis szigeten áll. A torony a 19. században épült, és a legenda szerint a tóban egy szent teknős őrizte a varázskardot, amelyet a vietnámi nép hőse, Lê Lợi kapott az ország felszabadításához.
Látnivalók
Hanoi környékén három igazán fontos és népszerű látványosságot érdemes megtekinteni, a Sapát, Halong-öblöt és Ninh Binh-t. A nagy távolság végett Sapába és a Halong-öbölbe inkább kétnapos (egy éjszakás) utakra érdemes befizetni. A Halong-öbölbe vannak egynapos utak is, de az odavezető buszozás kb. 3 órát vesz igénybe. Sajnos szűkében voltunk az időnek és a tervezett napon ráadásul esőt is jósoltak, így végül csak egy útra, a Ninh Binh-túrára mentünk el.
Ninh Binh
Tipp: három kategóriában lehet transzfert kérni. A legolcsóbb a nagybuszos, a közepesnél 12-14 fős „luxus” minibuszok, a legdrágábbnál pedig 6-8-fős kisbuszokkal tudunk utazni. Mi a középsőt választottuk, ami minden pénzt megért. Elképesztően kényelmes és hatalmas székekben utazhattunk és a buszon wifi is volt.
Az első megállónk a Hoa Lư, Vietnám egyik történelmi fővárosa, amely Ninh Bình tartományban található. A 10. században ez volt a Đinh és a Lê dinasztiák központja, mielőtt a fővárost Hanoiba helyezték át. Ma Hoa Lư romjai és ősi templomai a vietnámi történelem fontos emlékei.
Innen Ninh Bình kellős közepére mentünk, ami Vietnám egyik leglátványosabb természeti és kulturális célpontja. E gyönyörű tartomány híres mesés mészkőhegyeiről, rizsföldjeiről és folyókkal szabdalt völgyeiről. A völgyben található egyik étteremben álltunk meg, ahol az ebéd előtt egy kb. 30 perces bicikli túrával tettünk egy kört a környéken. Elképesztően gyönyörű természeti látvány, a túrázóknak mennyország. Sok apartman van a völgyben, és a rengeteg kirándulási lehetőségen kívül sok látnivaló is van erre, így tényleg megéri eltölteni itt pár éjszakát.
Ezután jött csak az igazi csoda, a Trang An. Ez Vietnám egyik legszebb természeti csodája, amely UNESCO világörökségi helyszín és Ninh Bình tartomány egyik fő látványossága. A terület mészkőhegyek, barlangok, folyók és ősi templomok lenyűgöző kombinációja, amelyet csónaktúrával lehet felfedezni.
A csónakos kirándulás során hosszú barlangokon evezünk át, miközben mesés hegycsúcsok és rizsföldek vesznek minket körül. Az útvonalak érintenek ősi pagodákat és szentélyeket, sőt még a Kong: Skull Island film egykori forgatási helyszínét is. A közel 1 órás csónakázás minden pillanata egy csoda, szó szerint leesik az ember álla. Nyugi, nem kell evezni, és szerencsére nem motorcsónakokkal haladunk, így nem rontja el semmi az összképet. Viszont borravalóval kötelező jutalmazni a keményen dolgozó hajósokat.
Az utolsó megállónk a Mua Cave egy világhírű természeti helyszín, a híres Tam Coc közelében. Nem igazán a barlangról szól, hanem egy lenyűgöző kilátópontról a Lying Dragon Mountainről, ahonnan elképesztő panoráma nyílik a környező mészkőhegyekre és rizsföldekre. A csúcspontja 500 lépcsőfok megmászása után érhető el, ami időben nem sok, viszont fizikailag megterhelő, így alaposan osszuk be az erőnket. A táj egyébként hasonlít a Halong-öböl szárazföldi változatára. Aki nem bírja a komolyabb fizikai terhelést, az sem fog unatkozni, mert a völgyben a látnivalókon kívül éttermek és bárok is vannak. Sőt szuper szállásokat is láttunk, így aki a környéket szeretné felfedezni, érdemes lehet itt éjszakáznia.
A teljes napos program, ebéddel és a luxus buszokkal 50 dollár/fő volt egy helyi irodánál. Persze egy komolyabb alkudozás után.
Fizikailag teljesen kifáradtunk, ezért este egy kellemes beülős éttermi hangulatot kerestünk. A közelben lévő TÉP vietnámi étterembe mentünk, ahol az étlapon lényegében minden létező vietnámi fogás megtalálható. A személyzet extrán kedves volt és egy kis bájcsevejre is volt idejük, így a végén, amikor megkértek, hogy hagyjuk egy Google-értékelést, nem tudtam nemet mondani. Négyen előételekkel, desszerttel, italokkal és plusz egy extra főfogással (összesen öt) együtt 20.000 forintot fizettünk.
Másnap a reggeli kávét a világhírű Train Streeten fogyasztottuk el. A szűk sikátorban, a kávézók teraszainál naponta többször is elhalad a vonat. Bár állítólag tömve van turistákkal, nagyon kevés ember lézengett reggel, így maximálisan ki tudtuk élvezni a helyzetet. A thaiföldi train market után a másik világhírű vonatos témát is kipipálhattuk.
Plázák és shopping
A közösségi médián hatalmasat mennek a vietnámi piacos replikák. A töredék áron árult luxus outdoor márkák, mint a Patagonia, a The Nord Face, a Fjallraven, a HH, és hasonlók, hiába mondják, hogy ugyanazon gyártósorról érkeznek, aki látott már életében márkás ruhát, az hamar kiszúrja, hogy a szerbpiacos koppincsok szörnyű minőségűek. Az áruk valóban kedvező, de ne lepődjük meg, ha az első használat után lekopik a felirat a TNF-táskáról.
Mivel a világhírű márkákat valóban Vietnámban gyártják, létezik egy-két outlet bolt, ahol 30-50%-kkal olcsóbban juthatunk valóban eredeti táskákhoz. Ilyen a Sportee Store, ahova én is benéztem. Mielőtt azonban bárki csatlakozna a negatív értékelőkhöz, ez egy valódi outlet, azaz nincs garancia, cserére nem igazán van lehetőség, és simán lehet itt-ott gyári hibás a termék, így legyetek körültekintők.
A plázák terén eléggé elmaradott Vietnám, és nincs a Malajziában vagy Szingapúrban megszokott felhozatal. A helyek is elég egyszerűek és kevésbé változatosak. Több Vincomba is benéztük, de kb. semmi se volt bennük. A Lotte Mall West Lake Hanoit érdemes felkeresni, ahol szinte minden megtalálható és az itthoni árakhoz hasonló vagy kicsit kedvezőbb áron találunk sokkal jobb minőségű és különleges darabokat.
A Ho Si Minh-mauzóleum Vietnám egyik legfontosabb nemzeti emlékhelye. Itt nyugszik az ország egykori vezetője, Ho Si Minh, aki kulcsszerepet játszott Vietnám függetlenségi harcában. A szovjet stílusú, monumentális épület Lenin mauzóleumához hasonló, és szigorú szabályok vonatkoznak a látogatókra: csendben, tisztelettel kell haladni, megfelelő öltözet szükséges (vállakat és térdet fedő ruha). A hatalmas park, ahol a kormányzati hivatal épülete és a One Pillar pagoda található, csak belépővel látogatható. Mi ezt kihagytuk, mert nem igazán tűnt lenyűgözőnek, ráadásul a park olyan hatalmas, hogy egyszer keresztülmenni rajta is majdnem egy óra.
Az Imperial Citadel of Thang Longba, a császári fellegvárba, ahol éppen egy vietnámi selyem kiállítás volt, viszont bekukkantottunk. A fellegvárban régi paloták, kapuk és ásatási területek találhatók, amelyek a vietnámi történelem különböző korszakait mutatják be. Világörökség ide vagy oda, nekem valahogy mégis egy régi téesz-központ hangulatát árasztotta, a régi épületek jó része a 80-as évek szocialista ízlésének megfelelően lett „felújítva”.
Tényleg esznek kutyát a vietnámiak?
A világsajtóban sokat hallani, hogy a kormány komoly szabályokkal próbálja visszaszorítani ezt a régi hagyományt. A vietnámiak szerint a kutyahús szerencsét hoz, illetve érthető módon a háború során fontos fehérje forrás volt. A régi, bevett szokás kezd visszaszorulni, viszont ne lepődjük meg, ha az utcán egészben sült kutyákkal találkozunk.
Este egy masszázs előtt megnéztük a Szent József-katedrálist, amit a Notre Dame mintájára építettek, majd megnéztük a kihagytatatlan világhírű vízi bábszínház 50 perces előadását is.
Az utolsó nap már inkább a szuvenírek beszerzéséről szólt és egy-két kimaradt látványosságot pótoltunk be, mint a Tran Quoc Pagoda, a Hoa Lo börtönmúzeum és a Ngoc Son templom. A fura nyitvatartása miatt a különleges, Gaudí épületeire hasonlító Giao Mua kávézóba nem jutottunk be, de helyette a kőkemény szénhidrátra éhes testünk a Pizza 4P’s Bao Khanh-ba vitt, ahol valószínűleg Hanoi legjobb nápolyi pizzáját készítik.
Reggel korán indult a gépünk vissza, és mivel a reptér kb. 1 óra taxival, így a hazajutás már egészen kihívásokkal teli volt. Tipp: fáradhatatlan utazóknak egy jó alkalom lehet egy másik országba betekinteni, hiszen a Budapestre tartó katari járatok közt találni olyat, amelyiknél 10-12 óra átszállási időnk van Dohában. Ez pedig éppen elég, hogy bejárjuk a város főbb nevezetességeit.
Ha tetszett a beszámoló és érdekelnek az utazással kapcsolatos érdekességek, ne maradj le a folytatásról. Kövess Facebookon és Instán, de a legtutibb, ha feliratkozol a hírlevelemre! Tudtad? Ha a blogon látható linken keresztül foglalsz, úgy támogathatsz, hogy ez neked semmibe se kerül! Szállásfoglaláshoz ott a Booking, programtervezéshez és jegyvásárláshoz pedig a Get Your Guide.
Ha tetszett, kövess Facebookon!
A legfrissebb utazós fotókat Instán találod!