Nincs olyan utazó, akit még ne vertek volna át a trükkös helyiek. Ez az utazás egyik sajnálatos velejárója. Taxisok, pincérek, eladók, piacosok… szinte mindenhol a pénztárcánkra éhes hiénákkal találkozhatunk. Persze, egy kis józan paraszti ésszel és odafigyeléssel gond nélkül megúszhatjuk ezeket a csapdákat.
A BuzzFeed egy igen hosszú listát szedett össze Európa „turista csapdás” helyeiből. A Reddit fórumozók értékeléseit, tippjeit szedték össze egy izgalmas csokorba. Ebből készítettem egy tízes listát, mert hát ki ne szeretné a tízes listákat?
1. London, Heathrow Express
Photo by Paul IJsendoorn from Pexels
A London belvárosát és a forgalmas Heathrow repülőteret összekötő gyorsvonat, mellyel akár 15 perc alatt a repülőtérre érhetünk. Ez hihetetlenül jól hangzik, amíg a jegypénztárhoz nem érünk. Nem véletlenül nevezik Nagy-Britannia legdrágább vasútvonalának. (1,6 font/km áron használhatjuk) Nézzünk körül a neten, kérdezzük meg a helyieket vagy recepciót, hogy melyik vonalat ajánlják helyette.
2. Olaszországi éttermek
@shorttripsblog
Ha Olaszországban járjunk, kerüljük a főterek és látványosságok melletti éttermeket. A brutális nemzeti identitással rendelkező olaszoknál egy többnyelvű, vagy képekkel illusztrált étlapnál egyértelműbb jel nincs. Az utcán álló „leszólogató” pincérek szintén a „no-go zóna” jelzőtáblái.
3. Toszkána, Kínzó Múzeumok
A toszkán városokban, amelyek a középkorban élték a fénykorukat kismillió „kínzó múzeum” található. Ezek mind gagyi és semmitmondó kis kiállítások. Ha egyet láttál, mindet láttad. Felesleges pénzkidobás.
4. Mykonos és Santorini
Photo by Aleksandar Pasaric from Pexels
Csodálatos mintapéldái az agyonhájpolt lehúzásnak. Ezen a két szigeten elképesztően drága minden. A szállás, az éttermek, a szuvenír boltok… Görögországban több ezer hasonlóan szép, sőt még szebb szigetet találunk ezekhez képes töredék áron.
5. Müncheni Oktoberfest
Photo by Manuel Joseph from Pexels
A sörimádók éves fesztiválja a bajor fővárosban, de jól is hangzik. Na ez tilos! A Hofbräuhaus (azaz nekünk csak „Hábé”) gigászi kertjét pedig jobb kilométerekkel elkerülni. Tömegnyomor, egyszerű lagerek és horror árak.
Az Oktoberfestet nem csak Münchenben, hanem egész Bajorországban ünneplik. Sokkal élménydúsabb, autentikusabb egy kisebb város sörfesztiváljára ellátogatni. Feleannyiért ehetünk és ihatunk sokkal finomabb német söröket!
6. Drakula Kastélya
Photo by elif weasley from Pexels
A romániai Törcsvári kastély, avagy, ahogy elhíresült, Drakula kastélya. Már maga az alapfelvetés is egy brutális átverés! Sem ő, sem a vele azonosított Vlad Țepeș nem járt még csak a környéken sem. Elvileg nagyon hasonlít a könyv borítóján látható várra, ezt meglovagolva fosztják ki a helyiek a turistákat. Extrém drága a belépő, fotózni is csak külön jeggyel lehet. Gagyiság, giccsáradat, bóvlisok, kínai árusok végtelen mennyiségben. Ráadásul maga az épület sem nagy szám. Akármerre is járunk az országban, ettől csak szebb, csodásabb és „drakulásabb” várakat láthatunk Romániában.
7. Koppenhága, Nyhavn
A Nyhavn a város legszebb és leghíresebb csatornája. A legjobb sétálós és fotós hely a városban. De ha szeretnénk beülni valahova, akkor ez „piroslámpás” negyed. Kicsit arrébb kell keresni éttermet és mindjárt finomabbat és olcsóbbat találunk. Bár Koppenhága még így is elég húzós.
8. Eiffel-torony
via flickr
Komoly tortúra feljutni az Eiffel-torony tetejére. Aki a csúcsra akar jutni, annak 26 eurót kell kiperkálni. Aztán, hogy mennyit kell rá várni, azt csak a jóisten tudja. Helyette a Printemps Haussmann áruház tetőteraszát ajánlják, melyre ingyen ki lehet sétálni. Legalább olyan szép, (ha nem szebb) kilátásunk van innen a városra.
9. Spanyolországban délben ebédelni tilos!
Spanyolország éttermeire ez egy általánosan igaz szabály. Ahol délben ebédet kínálnak, azok tuti turista csalogató helyek. Itt az ebédidő 14:30-tól 16:00-ig tart. Át kell állítani a gyomrunk időzónáját. Ha már spanyolok: paellát szigorúan csak ebére esznek. Szintén árulkodó jel, ha peallát kínálnak vacsoraidőben. Az ilyen éttermeket jobb elkerülni.
Paella: a leghíresebb spanyol nemzeti eledel. Ez egy sáfránnyal ízesített rizses egytálétel, melyet zöldséggel, húsokkal gazdagítanak. Nevét a hagyományos kétfülű lapos serpenyőről, a pealláról kapta.
10. Pisa városkája
Photo by hitesh choudhary from Pexels
A világhírű torony városának szomorú valósága, hogy egy öt perces fotózáson túl az égvilágon semmit sem tartogat. Ha útba esik, lőjük el a kötelező fotókat, de egyébként válasszunk másik uticélt. Viszont a környék városai, Sienna, San Gimignano, Monteriggioni vagy Lucca már valóban megérnek egy misét.
+1 A hírhedt budapesti taxisok
Photo by Csongor Kemény from Pexels
„Büszkén” mondhatjuk el, hogy felkerültünk a listára, a pesti taxisoknak köszönhetően! Jár a taps! Szigorúan tilos leinteni egy taxit Budapesten, mert tuti, hogy egy bankautomata előtt kell, kirakjon, sosem lesz nálad annyi kápé, amennyit itt elkérnek. Millió rémtörténetet ismerünk mi is. Helyette Uber híján a Bolt applikációját ajánlják.
Egyszerű, általános szabály, hogy látványosságok közelében nem javasolt beülni sehova. Mindig keressük azokat a vendéglátó egységeket, ahol helyiek tanyáznak. A többnyelvű étlapokkal óvatosan, a fényképesek pedig a legrosszabbak. Magától értetődő, hogy népszerű sétálóutcák boltjaiban sem javasolt elcsábulni. Mindig alaposan keressünk, kutakodjunk a neten és kérdezzük a helyieket!
Ha húztak már le csúnyán, vagy van egy pesti taxis sztorid, kommentben jöhetnek a történetek!