A nagy nyári utunkon a pihenés és strandolás volt a fő cél, így Szicília egyéb látnivalói ezúttal kimaradtak, de érintjük majd őket pár szó erejéig. Palermoban és Cefalúban voltunk több napot. Az első részben kezdjük hát a fővárossal!
Olaszország turisztikai szempontból toplistás úticél - és ennek meg is vannak az okai. Az utazós térképen újabb olasz régióba, Szicíliába került pipa! A korábbi utakról szóló beszámolókat itt olvashatjátok: Róma, Milánó és Bari.
Az olasz labda nagy és túl sok mindent tartogat ahhoz, hogy egy hét alatt bejárja az ember, ezért...
Javasolt két részletben gondolkodni. Szicília keleti részét Cataniából, a nyugatit Palermóból érdemes bejárni.
Mindkét városban található reptér, amely megkönnyíti a szervezést.
Utazás és transzfer
Az ár miatt az ír fapadossal repülünk. A retúrjegy 20 ezer forint körül alakult. Nyár közepén végig 30 fok van, így egy kisbőröndben ketten is simán elférünk egy hétre.
A reptér Palermótól 40 percnyire van kocsival. De busszal vagy vonattal is könnyű a bejutás. A Prestia e Comande buszai a reptér kijáratánál indulnak 20-30 percenként, a menetidő 50 perc. Jegyet a sofőrnél vagy a társaság angol nyelven is tudó mobil alkalmazásán keresztül vehetünk. Egy út ára 6 euró.
Autóbérlés, kocsikázás – csak ha nagyon muszáj!
Barihoz képes itt extrém árakkal találkoztam. Hogy ez a szezon, vagy a válság miatt van, nem tudom. De napi 90 eurótól kezdődtek az árak! A tömegközlekedés (Olaszországhoz képest) egészen elfogadható a szigeten, szóval, ha nem terveztek nehezen elérhető célpontokat, akkor nem éri meg a bérlés.
A távolságok meglepően nagyok, az utak kanyargósak, lassúak és nagyon forgalmasak, a dugók is gyakoriak.
Nem számoltunk vele, hogy Cefalúból a legközelebbi látnivaló 2 óra lett volna kocsival csak oda, így nem sikerült kihasználni a bérlést. Másrészről borzalmasan vezetnek, veszélyesek és a KRESZ szabályokról valószínűleg sohasem hallottak.
Tapasztalatunk a bérléssel: Palermóba busszal mentünk, és autót csak a Cefalúban töltött napokra béreltünk. A legolcsóbb cég, aki nem kért depositot, sem hitelkártyát, az Autonoleggio One volt. A bérlés ugyan olcsóbb volt az átlagnál, de csak utána tudatosult bennünk, hogy csak negatív értékelést találni róluk. A kocsi, amit kaptunk borzalmasan lepukkant volt, koszos, ütött-kopott, néhány hibajelzőfény alapból világított is. A fuel policyt nem tartották be, és amikor telefonon egyeztettük volna a helyszínt a leadáshoz bunkó és agresszív volt a donna, konkrétan ordított velünk és ránk csapta a telefont. Csak a pontos címet akartuk megkérdezni, de azt mondta, akkor hívjuk, ha a reptéren vagyunk. Ekkor kaptuk csak meg a címet, ami 20 perc kocsiútra volt onnan, ami miatt majdnem lekéstük a gépet. Ezeknél panaszt tenni vagy pénz visszakérni nem lett volna értelme, csak a saját nyaralásunkat tette volna tönkre. Nagyon nem ajánlom a céget, de ha a korábban említett okok miatt csak ők jönnek szóba, érdemes a fentiekkel tisztában lenni.
Meglepő volt, hogy az utazás napján felugrott hirdetések már 40%-kal alacsonyabb napidíjakat mutattak. Konklúzió, az autóbérléssel érdemes várni az utolsó pillanatig!
Szállás
Változást tapasztaltunk a megszokott foglalásokat illetően. Mind a palermói, mind a cefalúi szállásunknál olcsóbb volt a saját oldalon történő foglalás. Máshol is hasonlókat olvasni, hogy szállásfoglalások kezdenek visszatérni a régi szokásokhoz és a legjobb árakat a saját oldalon adják.
Szállásunk Ceflúban
Tipp: ha van Vivid kártyád, csekkold le a Bookingot ott is! A Vivid standard csomagban 4%, prime csomagban 10% cashbacket ad. Ráadásul a Booking Genius kedvezményét ugyanúgy megkapod!
Ahhoz, hogy megtaláld a legjobb ár-érték arányú szállást, javaslom olvasd el a szálláskeresésről szóló bejegyzést!
Nem túl meglepő, de itt nem találsz rossz pizzát!
A palermói szállásunk a botanikus kert szomszédságában volt. A főút melletti sétálóutcán találtuk az Arte e Tradizione pizzériát. A környéken ez volt a legjobb értékelésű hely, és a Google nem tévedett. A 300 éves Kalsa Szent Teréz-templom tövében található pizzéria műanyagszékes-strandos kifőzde jellegű megjelenése ellenére az egyik legjobb pizzát rejtette! Sok helyen megfordultunk, de a legnagyobb választékot ez a hely kínálta. A pizzák ára 7-14 euró, egy pohár bor (2dl) 6 euró.
Palermóról röviden
Olaszország ötödik legnagyobb városaként nyilvánvalóan hemzseg a látnivalókban. Csodás épületek, megannyi múzeum és egyéb látnivaló mellett a mindennapos olaszos nyüzsgő éjszakai élet, a milliónyi utcai árus és street foodos elvarázsolja az embert. Javasolt több éjszakát is itt tölteni, mert baromi hangulatos város. A főbb sétálóutcákat leszámítva valóban elég sok szemét van a városban, de nem mondanám brutálisnak a helyzetet.
A szobánk kilátása a Palazzo Forcella de Setára és részben a tengerre nyílt. Elég romos állapotban van ez a csodás palota és sajnos nem látogatható.
Azonban két módon betekintést nyerhetünk az épület régi pompájába.
Egyrészt van egy előkelő éttermük, másrészt (erre utólag bukkantam rá) kialakítottak egy antik bútorokkal szerelt autentikus apartmant a palotában, mely négy fő esetén egész korrekt áron foglalható.
Az olasz reggeli után, ami „természetes” csak egy kávé és egy croissant, a Porta Felice felé vettük az irányt és végig sétáltunk a tenger mellett futó sztráda mentén. Útközben érintettük a Porta dei Grecit és a Tempio Dei Concertit. Előbbi a nemesi palota nagy kapuja, utóbbi pedig egy zenepavilon.
Nagy kávés nemzet az olasz, de mit is érdemes erről tudni? Hogyan asszimilálódjunk a kávézós kultúrájukhoz?
Olasz kávé gyorstalpaló: faék egyszerű a történet, van a kávé és kész. Ez szofisztikáltabban az espresso, azaz a kávék tüskéje. Ezt isszák reggel, délben és este. Le se ülnek a pékségekben, csak bedobják a pultnál, mint Ferus az Egyik Kocsmában. Reggelire esetleg cappuccino szóba jöhet. Ha bármilyen ettől eltérő formában innánk az élénkítőnket, azt alaposan magyarázzuk körbe.
GYIK
- Utazás: népszerű fapados úticél, így kedvező áron juthatunk el ide.
- Közlekedés: a helyközi járatok Olaszországhoz képest könnyen értelmezhetők.
- Városi utazás: vannak nagyobb távolságok, de szerencsére van Lime. A leggyorsabb és legszórakoztatóbb városi közlekedés. Bővebb infókat ebben a cikkben találtok.
- Július 14: Szent Rozália, a város szentjének napja, ezen a napon este felvonulást és tűzijátékot tartanak. Az arany szobrot ilyekor kiállítják az utcán.
- Időjárás: folyamatosan süt a nap, felhőtlen az ég, de szerencsére 32 foknál több nem volt. Aki nem strandolni jön, annak a szeptember vége, vagy az október ideálisabb városnézésre.
- Fizetés: a piacon kelleni fog a készpénz, de mindenhol máshol már van kártyás fizetés. Túl sok készpénz nem kell és amúgy sem biztonságos a zsebtolvajok miatt.
- Hány napra érdemes jönni? Három teljes napot simán rá lehet számolni.
- Étkezés: mint írtam, a reggeli édes péksüteményekben kimerül. Brunchra ne számítsatok. Ebédelni sem nagyon szoktak, arra street foodot érdemes számolni. Az éttermek (ha nyitva vannak délben) 14:00 után bezárnak és késő délután, de van hogy csak este 6-7 óra körül nyitnak!
- Borravaló: nem jellemző és nem várják el. Van helyette „coperto”, ami a számlán szerepel és ez a terítékdíj / szervízdíj, amelyet per főre számítanak. 2-3 euró.
- Kommunikáció: a hiedelem, miszerint nem beszélnek semmilyen idegen nyelvet (részben) igaz. De ez már kikopott. A mai generációra ez már nem jellemző. A vendéglátó kiszolgáló személyzet pedig mindig fiatalokból áll. Ha beszélni nem is, de érteni mindent megértenek, elvégre a turistákból élnek. De ha tudunk néhány olasz szót, gördülékenyebb lesz minden. Un cappuccino, per favore!
- Közbiztonság: nem veszélyesebb bármelyik másik európai városnál. A „maffia” (melyet jórészt teljesen felszámoltak) már inkább csak turista csalogató. Itt még ők is a turistákból élnek és ezt senki sem kockáztatja.
- Zene: az utazáshoz pedig elengedhetetlen kellék ez a király retro mixtape válogatás!
A következő bejegyzésben pedig jön a részletes beszámoló a városnézésről és természetesen a főbb látnivalókról!
- Szállásfoglaláshoz ott a Booking
- Programtervezéshez és jegyvásárláshoz pedig a Get Your Guide