Érdemes Tunéziába utazni 2025-ben?
2025. május 22. írta: Vándorember

Érdemes Tunéziába utazni 2025-ben?

Őszinte vélemény egy nyaralás után

Tunéziai nyaralás. Sokan még mindig nosztalgiával emlékeznek vissza azokra az évekre, amikor ez az afrikai ország az egyik legnépszerűbb olcsó úti cél volt a magyar turisták körében. De vajon megéri ma is Tunéziába menni, vagy ideje tovább állni?

1000010931.jpg

Volt idő, amikor Tunézia igazi sztár volt a magyar utazók körében. Olcsó charterek, tengerparti all inclusive hotelek, bazáros séták, tevegelés, sivatag. Valahol Egyiptom light verziója volt – kevesebb történelemmel, de barátságosabbnak tűnő arcokkal. De mi a helyzet most?

Érdemes még egyáltalán elutazni ide, vagy csak a nosztalgia tartja életben Tunézia hírnevét?

Mivel még sosem jártunk ebben az országban, és ide találtunk a legolcsóbban last minute repjegyet, úgy döntöttünk, megnézzük az 1990-es, 2000-es évek legnépszerűbb tengerparti nyaralós vidékét. Ebben a cikkben összefoglalom a 2025-ös valóságot: mi vár rád Tunéziában, milyen a szállások színvonala, mennyire vendégszeretőek a helyiek, és miért érzik sokan úgy, hogy

ide elég volt egyszer eljönni.

1000010714.jpg

2025-ben Tunézia sajnos már közel sem az a hely, amit sokan megismertek a 2000-es évek elején. A turizmus válságos időszakon ment keresztül: a politikai instabilitás, a 2015-ös terrortámadások és a gazdasági nehézségek mind rányomták a bélyegüket az országra. Bár az utóbbi években próbálják visszacsábítani turistákat, az infrastruktúra nagyrészt elavult – és borzasztóan elhanyagolt is maradt.

pxl_20250425_095513671_mp.jpg

A hanyatlás nyomai mindenhol

Az ország népszerű part menti üdülővárosai – Sousse, Hammamet, Monastir – mára sok helyen koszosak, lepusztultak és igénytelenek. A strandokon szemét, törött nyugágyak, használaton kívüli beach bárok és félbehagyott építkezések látványa fogadja a turistát. A közterületek rendezetlenek, sokszor kellemetlen szag terjeng, és a közbiztonság sem az igazi. A legtöbb helyen az a szomorú látvány fogadja az embert, hogy látszik, anno rendkívül pezsgő élet folyhatott itt. Kicsit olyan érzése van az embernek, mintha szellemvárosokban járna.

Szállodák – a bőség zavara, de minőségben óriási a szórás

Bár egy hetes all inclusive tunéziai nyaralás repülővel már 300-400 ezer forintért is elérhető, a legtöbb hotel állapota katasztrofális. A „5 csillagos” megjelölés sokszor nem több puszta reklámnál – a valóságban 2-3 csillagos európai szintet kapsz, ha szerencséd van. Mint az egyiptomi bemutatómban említettem, nagyon érdemes az aktuális visszajelzéseket elolvasni foglalás előtt. Na, itt ez hatványozottabban igaz. Mi végül az átlagnál többet fizettünk, mivel egy pár éve átadott szállást választottunk. (One Resort Premium) Szerencsére nem kellett csalódnunk, és a mai árakhoz képest bőséges volt a hotel szolgáltatása.

Átalános gyakori panaszok:

  • piszkos szobák, gyenge takarítás, lerobbant bútorok.
  • lerobbant fürdőszobák, penészes fugák.
  • működésképtelen légkondi.
  • unalmas, silány minőségű ételek.
  • fáradt, udvariatlan személyzet.

Ha nem vagy extrém módon körültekintő, és igényes nyaralásra vágysz, Tunézia szállodái nagy eséllyel csalódást okoznak.

Mit lehet csinálni Tunéziában? Látnivalók és programok

Tunézia kevés igazi látnivalóval rendelkezik. Van néhány szép római kori rom (pl. El Djem), van sivatagi túra (Douz, Tozeur), lehet tevegelni, quadozni, meglátogatni a Star Wars forgatási helyszíneit, de ennyi gyakorlatilag az egész ország. Mivel régóta élnek szegénységben és sosem igazán indult meg a gazdasági fejlődés, így nem is alakult ki az igény a különféle kellemes éttermek és a gasztronómiai különlegességek meglétére. És ez igaz a fővárosra is. Aki kultúrára, gasztronómiára, történelmi mélységekre vagy természetjárásra vágyik, hamar kimeríti a lehetőségeket.

1000010818.jpg

A programok többségéhez ráadásul gyakran hosszú buszozás vagy autós utazás kell, és túlárazva is kínálják őket a turistáknak. A legtöbb nyaraló a hotelben marad, mert nincs kedve kimozdulni vagy nem érez biztonságot a városokban, sajnos a fokozódó szegénység és az ezzel járó bűncselekmények miatt jogosan.

A vendégszeretet megkopott – lehúzás minden sarkon

Tunézia korábban híres volt a vendégszeretetéről, de ma már sok turista érzi úgy: csak a pénzedre kíváncsiak. A bazárokban elképszetően agresszívak az árusok, a taxisok gyakran fix ár helyett alkudoznak, még ha a Bolt applikációt használod is, a borravalót sokszor egyenesen követelik a semmiért. Pénzváltáskor gyakori a lehúzás, a trükközés, a „borravaló-kényszerítés”.

És egy különösen bosszantó dolog: a tunéziai dinárt nem lehet külföldön visszaváltani. Ha marad nálad pénz, vagy elköltöd, vagy bukod. Ez engem is meglepetésként ért. A reptéren az ellenőrzés előtti helyen lehet vele utoljára fizetni.

Kinek ajánlott mégis Tunézia?

  • Olyanoknak, akik olcsó nyaralást keresnek és elég nekik a napsütés és a tenger.
  • Idősebb korosztály, akik a régi szép idők miatt térnek vissza.
  • Olyan utazók, akiknek nem számít a környezet, csak legyen medence, koktél (bár ezeknek a minősége a lehető legalacsonyabb szinten van) és napozóágy.

De egyre több a csalódott utas, akik az online véleményükben ilyesmiket írják: első és utolsó alkalom volt Tunézia – „ennyiért máshol sokkal jobbat kaptam”. És minden összevetve én is csak ezt tudom alátámasztani. Napozásra és homokban fekvésre tökéletes, ha egy magas(abb) színvonalú all-inclusive hotelt talál az ember. A bazár sorokon kívűl nem nyújtott igazán mást.  

Tunézia alternatívái

Nézzük, mit érdemes alternatívaként megnézni, ha hasonló árkategóriában keresel nyaralóhelyet:

- Törökország – jobb szállodák, fejlettebb turizmus, kevesebb káosz.

- Egyiptom – több látnivaló, erősebb kulturális élmény (de ott is résen kell lenni).

- Bulgária, Albánia – olcsóbb, tisztább, közelebbi úti célok.

- Kanári-szigetek – drágább, de tökéletes minőség és klíma egész évben.

1000010773.jpg

Összegzés: megéri Tunéziába menni 2025-ben?

Röviden: csak akkor, ha tisztában vagy vele, mire számíthatsz.
Ha fontos a tisztaság, a szolgáltatások színvonala, az őszinte vendéglátás vagy az izgalmas programok – akkor Tunézia ma már nem lesz a te nyaralóhelyed. De ha csak egy olcsó, napsütéses hét kell a tenger mellett, akkor érdemes lehet kipróbálni. De őszintén? Ennél nagyon sok ország jobb alternatíva lett mára. Ennek ellenére ha mégis szeretnéd felfedezni az egyik "legnyugatiasabbnak" tartott arab országot, a következő részben hozom a teljes beszámolót a Tunéziai utunkról!

Ha biztosra akarsz menni, nézd meg inkább a shorttrips.blog.hu utazási tippjeit – valódi tapasztalatokon alapuló ajánlásokkal, ahol nem a prospektus, hanem a valóság számít.

Ha tetszett a beszámoló és érdekelnek az utazással kapcsolatos érdekességek, ne maradj le a folytatásról. Kövess Facebookon és Instán, de a legtutibb, ha feliratkozol a hírlevelemre! Tudtad? Ha a blogon látható linken keresztül foglalsz, úgy támogathatsz, hogy ez neked semmibe se kerül!

Ha tetszett, kövess Facebookon!
fb_button.png

 

A legfrissebb utazós fotókat Instán találod!
insta_button.png

A bejegyzés trackback címe:

https://shorttrips.blog.hu/api/trackback/id/tr118859814

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása