Ekecs Géza – Cseke László – neve vitathatatlanul összeforrt a Szabad Európa Rádió és a magyar rádiózás történetével. Mielőtt a Szabad Európa Rádió egyik legnépszerűbb műsorának, a Teenager partynak szerkesztője lett, fiatal újságíróként közel 10 éven keresztül a Münchenből sugárzó rádió úgynevezett Monitoring, azaz Rádiófigyelő Osztályán dolgozott. Ezt az egységet bízták meg azzal, hogy a magyarországi adók híreit, műsorait figyelje, az ott dolgozó kollégák írták le és foglalták össze az elhangzottakat, majd továbbították a szerkesztő kollégákhoz.
Ekecs Géza – Cseke László a Szabad Európa Rádió stúdiójában – Történeti Fénykép- és Interjútár
1956. október 30-án délután 15.05-kor hangzott el a Kossuth Rádióban a kommentár, az immár Szabad Kossuth Rádió indulását jelezve, melynek sorai a magyar forradalom legendás szállóigéjévé váltak: „A rádió hosszú évekig a hazugság szerszáma volt. Parancsokat hajtott végre. Hazudott éjjel, hazudott nappal, hazudott minden hullámhosszon.”
Rádióműsor. Részlet. Elhangzott: Szabad Kossuth Rádió, 1956. október 30. 15 óra 5 perc – Történeti Fénykép- és Interjútár
„Kedves hallgatóink!
Ebben az órában új fejezetet nyitunk a Magyar Rádió történetében. A rádió hosszú évekig a hazugság szerszáma volt. Parancsokat hajtott végre. Hazudott éjjel, hazudott nappal, hazudott minden hullámhosszon. Még a minap, hazánk újjászületésének órájában sem bírta abbahagyni a hazugságot. De az a harc, mely az utcán kivívta a nemzet szabadságát és függetlenségét, a Rádió falai közt is fellángolt. Akik a hazugság hirdetői voltak, e perctől fogva nem munkatársai többé a Magyar Rádiónak, mely ezentúl joggal viselheti Kossuth és Petőfi nevét.
Mi, akik itt állunk a mikrofon előtt, jórészt új emberek vagyunk ezen a helyen. A jövőben a régi hullámhosszokon új hangokat fognak hallani, ahogy a híressé vált régi esküminta követeli: az igazságot, a teljes igazságot és semmi mást, csak az igazságot akarjuk elmondani. Egy részecske vagyunk az ország testéből. Kérjük, adják meg azt a bizalmat munkánknak, mely minden dolgozó magyar embernek jár. Mi az egész forradalmi mozgalom szószólóinak valljuk magunkat, és a magyar nemzet hangját akarjuk hallatni ország-világ előtt.
A Rádió régi vezetőit és munkatársainak egy részét leváltottuk.
Kelt Budapesten, 1956. október 30-án.
A Rádió Forradalmi Bizottsága.”
Szabad Kossuth Rádió, 1956. október 30. 15 óra 5 perc. Átirat – Történeti Fénykép- és Interjútár
Ekecs Géza egy 2005-ben készült interjúban Hanák Gábor történésznek mesélt arról, hogyan fogadták ezt a közleményt a Szabad Európa Rádió szerkesztőségében.
Interjúrészlet Ekecs Gézával, a Szabad Európa Rádió egykori szerkesztőjével. 2005. augusztus 15. Kérdező: Hanák Gábor. Operatőr: Kurucz Sándor – Történeti Fénykép- és Interjútár. Megtekinthető: Youtube videómegosztó
„Élesen erre a napra emlékszem az ’56-os összes forradalmi események közül, itt most nálad tudtam meg, egy keddi nap volt, arra már nem emlékeztem, csak a dátum: október 30, napközis voltam a Rádiófigyelő Osztályon, a Szabad Európa Rádió épületében, külön szobánk volt, nagyon sok géppel, akkori legmodernebb egysávos magnó, tizenkilences sebességgel dolgoztunk, tehát ilyen kis tape-jeink, tehát hangszalagjaink voltak, amire fél órás adás fért rá, és minden híradásnál a forradalom alatt egymás után forogtak a gépek. Aztán volt egy mastertape, tehát ami már lassú sebességgel ment és két-három órát tudott felvenni, az párhuzamosan futott a mi szalagjainkon. A technikánk az volt, hogy egy híradást fölvett a személy, pl. én magam vártam a tizenöt órás, háromórás híreket. Beindítottam tizenöt órakor a gépet, semmi, most tudtam meg, itt lehallgatva, tévedtem. Én azt írtam a könyvemben, hogy a hírek késtek, és szünetjelet adtak. Hát most tudtam meg, hogy Liszt Ferenc egy művét játszották be, mert a hírek nem pontosan tizenöt órakor kezdődtek, hanem négy-öt perccel később, és ott hangzott el ugye az a híres mondás, hogy a rádiónak egy új korszaka van. Eddig hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal, hazudtunk minden hullámhosszon, és ezzel kapcsolatban még példázva is az, aki a hírt, mármint a váltást beolvasó közölte, hogy még néhány órával ezelőtt is a magyar rádió – a Kossuth Rádió – hazugságokat terjesztett. És ez, ez olyan elképesztő volt. Most, hogy megint hallottam, esküszöm, hát az ember libabőrös lesz, és úgy beszélek róla, szinte megfiatalodom. Ott ülök, fülhallgatóval és alig várom, hogy véget érjen, gyorsan legépeljem, kópiát csinálni róla, lerohantam azonnal berohantam a főszerkesztőhöz, hogy adják ki a munkatársaknak, berohantam a központi hírosztályhoz, angol fordítóhoz, ott fordítsák le azonnal angolra.
[…]
Én körberohantam ezzel a papírral, és azt hiszem, még az is volt, hogy csak a kollégáimnak a Rádiófigyelő Osztályon később: mit rohangál az Ekecs? Mi volt? Mert ezt a hírt, ezt én vettem, ami utána jött, akkor már úgy jelentkezett, hogy itt a Szabad Kossuth Rádió. De ők nem kapták meg azt a részt, ami ezt a bemondást, ami az új hírt kiváltotta. Szóval, mondom ez az én kis külön kis forradalmam volt.
[…]
Ezzel a nappal kapcsolatban ezt tudom mondani, és most visszahallgatva a teljes eredeti szöveget, kitűnően beolvasott, kitűnően megfogalmazott szöveg volt, hogy ilyen nehéz korszakban higgadt fejjel, kalapot le. Higgadt fejjel mindezt így lefogalmazni, anélkül, hogy fröcskölődnénk, hogy tényeket mondunk. Benne is van a klasszikus mondás, ugye az igazság, csakis az igazság, igazság stb., ami az alapvető demokráciákban szerepet kell, hogy játsszon. Igazat kell mondani, és nem kell túlozni, és nem kell gyűlöletbeszédet vagy ellenkezőbeszédet mondani. Jaj, de jó ez az október 30. példa. Tényleg egy történelmi példa.”
Ekecs Géza-interjú. (Részlet). Kérdező Hanák Gábor. 1166/01 DVCAM. 2005.08.15. Operatőr: Kurucz Sándor. Átirat – Történeti Fénykép- és Interjútár
Lukács Bea (Történeti Fénykép- és Interjútár)